Zabawy dzieciece

Dziecko powinno zostać nauczone przez rodzica ciekawych form zabaw. Zabaw dziecięcych jest obecnie cała masa, zatem nie da się ukryć, że w tym aspekcie maluchy mają szerokie pole do popisu. Nudy nie ma bez dwóch zdań! Zanim jednak pokażemy swojej latorośli, czym może zajmować się w wolnym czasie i jak praktykować czynności zabawowe tak, aby były one formą rozwoju zarazem, rodzice sami powinni uświadomić sobie, jakie rodzaje zabaw w ogóle są i które z nich będą pasowały ściśle do charakteru oraz osobowości ich szkraba.

Podpowiemy zatem na co w głównej mierze zwrócić uwagę a także czym kierować się podczas wyboru konkretnego typu zabawy. I tak generalnie występuje charakterystyczna klasyfikacja form zabawowych na kilka specyficznych rodzajów. Można mówić o pierwszej grupie, jaką stanowią zabawy manipulacyjne. Inaczej określa się tę kategorię jako zabawy funkcjonalne oraz zabawy czynnościowe. Jest to realizowanie przez maluszka, zwłaszcza tych najmniejszych bobasów, różnorodnych czynności.

Z reguły są to czynności bardzo proste, jakie mają na celu wyćwiczenie podstawowych funkcji w dzieciaku. Jest to sposób na nauczenie dziecka pierwszych słów, na przenoszenie przedmiotów z miejsca na miejsce itd. Jeżeli nasze dziecko jest już nieco większe, warto zapewnić mu trochę bardziej interesującą dla niego rozrywkę. Przykładem tego może być jakaś z zabaw konstrukcyjnych. Jak wskazuje na to już samo specyficzne nazewnictwo, ten rodzaj zabawy opiera się na tworzeniu, czyli konstruowaniu. Powstają konstrukcje z klocków, układanki z puzzli, wytwarzane są przedmioty czy obiekty z masy solnej, plasteliny itd.